Barbora Novotná

Chemický peeling


Chemický peeling je korektivně dermatologická metoda, které se používá zejména k léčbě projevů stárnutí kůže a k léčbě akné. Principem metody je aplikace zpravidla ovocné kyseliny ve vysoké koncentraci na ošetřované partie kůže.

Chemický peeling využívá některé chemické vlastnosti určitých látek k odloučení nejpovrchnějších částí pokožky. Na kůži se aplikují nejčastěji ovocné kyseliny (např. alfa hydroxylová kyselina, získávaná převážně z cukrové třtiny), které naruší kůži do určité požadované hloubky. Po ošetření následuje regenerace pokožky a škáry, nová kůže je hladší a kvalitnější. Je to proto, že obnova kožních buněk se zrychlí, zlepší se kvalita elastických vláken, zlepší se hydratace kůže (zvýší se vazebná kapacita pro vodu), sníží se produkce mazu a upraví se abnormální rohovění (folikulární keratinizace). Nezanedbatelným účinkem chemického peelingu je i efekt antioxidační.

Chemický peeling je nejvhodnější provádět na podzim a v zimě, tj. před prvním jarním sluncem. Před vlastním chemickým peelingem se provádí tzv. domácí příprava. Během ní se na kůži aplikují krémy s ovocnými kyselinami v nižších koncentracích než té, jež se užívá k vlastnímu ošetření. Po několika týdnech je kůže připravena na profesionální ošetření např. vysoce koncetrovanou kyselinou glykolovou. Po ošetření je nutná dlouhodobá fotoprotekce, tj. používání krémů s vysokým slunečním filtrem.

Použití chemického peelingu:

  • zlepšení stavu mastné pokožky, např. u akné
  • zmenšení velikosti pórů, příp. mírné oploštění jizviček po akné
  • zjemnění povrchu pokožky
  • vyhlazení jemných povrchových vrásek
  • podpora hydratace kůže

Chemický peeling je při dodržení správného postupu u správné diagnózy velmi účinnou léčebnou a korektivní metodou, která mnohdy může nahradit jiné, mnohem finančně nákladnější ošetření (např. ošetření lasery). Jindy je metodou, která se hodí na mírnější projevy předčasného stárnutí pleti, kdy zákrok laserový ještě není nezbytný. 


rezervace: +420 736 745 733